Havayolu Yolculara Uçağa Binmemeleri İçin Para Teklifi Etti! Sosyal Medya Sallandı

Havayolu şirketi yolculara 2 saat sonraki uçağa binmeleri karşılığında 50 Euro para teklif etti.

Sosyal medyada gündeme düşen videoda bir çift şu sözlerle yaşadıklarını anlattı:

“Şu anda İstanbul Havalimanı’ndayız. Az önce ilk defa denk geldiğim bir olay oldu. Uçağa 2 saat daha geç binmemiz karşılığında 50 Euro teklif ettiler.”

“Normalde uçaklar örneğin 300 kişi kapasiteliyse nasıl olsa iptal ediyorlar diye 330 bilet satıyorlar. Biz de 2 saat geç gitmeyi reddettik, 50 Euro’yu kaçırdık. Kişi sayısından fazla bilet satmışlar.”

HAVAYOLLARI NEDEN UÇAK KAPASİTESİNDEN FAZLA BİLET SATAR?

Havayolu uçağın kapasitesinden fazla bilet satabiliyor. Bu durum yolcuların mağdur olmasına sebep oluyor. Overbook denilen biletler, havayolu şirketlerinin uçağın kapasitesinden fazla bilet satması durumunda ortaya çıkıyor. Bu da uçakta boş koltuk bırakmamak amacıyla yapılan bir önlem olarak biliniyor. Ancak, beklenmedik durumlarda bilet alan tüm yolcuların uçağa binmek istemesiyle sorunlar yaşanabilir.

Havayolu şirketleri, overbooking durumunda yolculara teşvikler sunarlar ve bu durum için overbooking tazminatı adı verilen bir çözüm bulunmaktadır.

Havayolu şirketinin kapasitesinden fazla bilet sattığı uçuşlarda mağdur olan ya da teklif yaptığı yolculara para ödüyor. Bu paranın limiti ise uçuş mesafesine göre değişkenlik gösterebiliyor. Yolcu teklifi kabul ettiği sırada kasada para varsa, şirket görevlisi anında ödeme yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x