Eski Bodrum Belediye Başkanı yeni Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ahmet Aras ve 23 isim hakkında soruşturma açıldı

Kenan GÜRBÜZ

İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ahmet Aras, eski Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve 22 isim hakkında imar usulsüzlük ve yolsuzluk iddialarıyla ilgili soruşturma izni verildi.

İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin 2023’te hazırladıkları ve bakanlığa sundukları raporlar ışığında belediye yönetimi hakkında “soruşturma izni” verilen işlemler var.

Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Mevcut İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından imzalanan raporlarda, imar konusunda Bodrum’da yaşanan usulsüzlük ve yolsuzluk iddialarının yer alıyor

2 BAŞKAN VE 22 KİŞİYE SORUŞTURMA İZNİ

İçişleri Bakanlığı tarafından haklarında soruşturma açılması istenen 24 kişi arasında, Bodrum Belediye Başkanı iken Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ahmet Aras ve eski Bodrum Belediye Başkanlarından Mehmet Kocadon’da yer alıyor.

İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı Bodrum Belediyesi’de yaşanan usulsüzlük ve yolsuzluk iddiaları ile ilgili soruşturma sonrasında iki karar hazırlamış. Her iki kararda yer alan raporların konusu, Bodrum Belediyesinin imar konusundaki çalışmalarına yönelik usulsüzlük ve yolsuzluk iddiaları.

İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin 2023’te hazırladıkları ve bakanlığa sundukları raporlar ışığında belediye yönetimi hakkında “soruşturma izni” verilen işlemler var.

Müfettişlerin hazırlayarak İçişleri Bakanlığına sundukları 44 sayfalık kararda hakkında soruşturma açılması istenilenler arasında, zabıtalar, inşaat teknikerleri, ruhsatlardan sorumlu personel, proje kontrol personeli, mimar, Bodrum Belediyesinin eski ve yeni yapı kontrol müdürleri, eski ve yeni imar ve şehircilik müdürleri, eski ve yeni belediye başkan yardımcıları yer alıyor.

BODRUM BELEDİYESİNİN 56 İŞLEMİNE İNCELEME

İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin yaptığı soruşturmasının ilk karar tarihi 23 Mart 2023. Kararı dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzalamış. Karara göre, Bakanlık müfettişleri iddiaları dört konu başlığı altında inceleyip rapora bağlamışlar.

Bakanlık müfettişlerinin hazırladığı ikinci rapor ise Bodrum Belediyesinin 26 ayrı imar işleminin mercek altına alınmasıyla hazırlanmış.

49 sayfalık ikinci karar ise 20 Eylül 2023 tarihinde mevcut İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından onaylanmış, kararın altında Yerlikaya’nın imzası var. İkinci kararda haklarında ise haklarında işlem yapılan belediye yöneticisi sayısı 25 ve İlk karardaki isimlerin hemen hepsi ikinci kararda da yer alıyor.

Başlatılan soruşturma kapsamında Bodrum Belediyesinin toplamda 56 ayrı işlemini inceleyen İçişleri Bakanlığı Müfettişlerinin iddialara konu olan kişler hakkında soruşturma izni verilmesini talep ettiği ve İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın da soruşturma izni verdiği öğrenildi.

DANIŞTAY’A İTİRAZ ETTİLER

İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından haklarında soruşturma izni istenen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras, eski Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve 22 ismin, kararla ilgili olarak Danıştay’a itirazda bulundukları, Danıştay kararı sonrasında soruşturma izinlerinin hayata geçeceği öğrenildi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x