DEM’li Cengiz Çandar’dan yeni ‘açılım’ sinyali: ‘AK Parti’yle de görüşmek lazım’

DEM Parti Diyarbakır milletvekili Cengiz Çandar yeni bir çözüm süreci için AKP’yle görüşülmesi gerektiğini belirtti. Çandar, yeni açılım sürecinin programını da terörist başı Öcalan’ın 2013’teki ‘Nevruz Konuşması’na dayandırdı. Çandar, “Öcalan’ın 2013’teki Newroz açıklamasını 2024 yılına tercüme edelim ve yola çıkalım” dedi. Kuzey Irak’a yönelik iktidar cenahından verilen operasyon mesajlarına ilişkin de “Devletin şu anda savaşa yönelik politikalara ağırlık verecekmiş gibi işaretler verdiğini” söyleyen Çandar “Dünyada hiçbir şey sürekli olmaz, sürekli savaş olmaz, sürekli barış durumları da olmuyor. Birbirleriyle yer değiştiriyorlar. Savaşın sonunda Türkiye bununla bir yere varılmayacağını burnu sürtülerek devlet anladığı takdirde, barış iradesi toplumda, halkta, siyasi harekette var olduğu ve seslendirildiği, bunun peşinden koşulduğu sürece er ya da geç Türkiye barış yoluna dönecektir” dedi.

Çandar “Bir kere bizim Kürt temsilini en fazla ifade eden parti olarak bir Kürt meselesi çözümü modelimiz olması lazım. Bir metin, bir talepler listesi olması lazım. Amerika’yı bir daha keşfedecek değiliz, bu daha önceki süreçlerde Abdullah Öcalan tarafından defalarca listelendi bu. Hangi adımın hangi sırayla atılacağı da anlatıldı. Şimdi bunları hayata geçirmek için bütün bu talepleri tekrar canlandırmak lazım” konuştu.

AKP’YE ÇAĞRI YAPTI: ‘BİZ TEK BAŞIMIZA YAPAMAYIZ’

Çandar “Ama bu taleplerin bir bölümünü biz tek başımıza yapamayız. Tek başına halay çekilmiyor, sergovend (halay başı) lazım. Govende katılacaklar lazım. Tek başına yapılan dansın adı govend değil zeybek. Şimdi biz govend yapmak istiyoruz, zeybek oynamak istemiyoruz. Dolayısıyla o zaman taslağımız, çözüm önerilerimiz, çözüm planımız, projemiz neyse onu hazırlamamız lazım. Diğer partilerle de görüşmemiz lazım. ‘Bakın arkadaşlar şu noktada buluşursak, siz de kendi önerinizi getirin, bizim önerilerimizi bilin ama görüşelim ve bazı ilkeler zemininde buluşalım. Ve birlikte hareket edelim’… Bunu muhalefetle de iktidar partisiyle de yapmak lazım. Onlara da gidip, ‘beyler bu ülkenin iktidar partisisiniz, e ama sorun var. Bu sorunu çözmediniz, çözmekten kaçındınız. Halbuki bu sorunun çözümü bütün ülke için halkımız için gerekli, bizim içinde sizin içinde gerekli, gelin konuşalım’ demek lazım” ifadelerini kullandı.

‘ÖCALAN’IN 2013 NEWROZ AÇIKLAMASINI 2024’E TERCÜME EDELİM’
Çandar sözlerine şöyle devam etti:

“O anlamda Selahattin Demirtaş’ın gündeme getirdiği, bilinçli olarak bazı yanlış anlamalara da yol açmış olan AK Parti’yle de görüşmek lazım. Eğer AK Parti’yle görüşmüyorsa eksikliktir. AK Parti’yle de Cumhuriyet Halk Partisi’yle de görüşmek lazım. Diğer bütün partilerle de görüşmek lazım. Bu projeleri yapabilmek için ama kendi projenizin hazır olması lazım. O projeyi de yoktan var edecek değiliz. Abdullah Öcalan’ın 2013 Newroz metnini okuyun, okuyalım, bir daha düşünelim üstüne, çalışalım, 2013’teki Abdullah Öcalan’ın Newroz açıklamasını 2024 yılına tercüme edelim ve yola çıkalım.”

2013’te Diyarbakır’da gerçekleştirilen Newroz mitinginde Öcalan’ın mesajı Kürtçe olarak dönemin BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, Türkçe olarak ise dönemin HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder okunmuştu.

“Bugün yeni bir dönem başlıyor. Silahlı direniş sürecinden, demokratik siyaset sürecine kapı açılıyor” ifadelerinin yer aldığı mesajda “Bugün kadim Anadolu’yu Türkiye olarak yaşayan Türk halkı bilmeli ki Kürtlerle bin yıla yakın İslam bayrağı altındaki ortak yaşamları kardeşlik ve dayanışma hukukuna dayanmaktadır” diye belirtilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x